طراحی سایت
شنبه 12 آذر 1401.
Dec 03 2022.
/

3

تصمیم کبری

 کبری‌خانم با همسایه‌ش کوکب‌خانم که زن باسلیقه‌ای بود، به بازار رفته بود تا واسه دخترش، جهیزیه تهیه کنه. یخچال و تلویزیون و از این‌جور چیزا. اما نمی‌دونست از کجاها خریداشو مطمئن انجام بده که قیمت و کیفیت مناسبی داشته باشن. به کوکب‌خانم گفت؛ خدا رو شکر که همه‌جور جنسی توی بازار هست، مارک‌ها و مدل‌های متنوعی وجود داره و این، قدرت انتخاب آدم رو بالا می‌بره. اما مشکل اینه که ما لیست مارک‌ها و قیمت‌ها رو یه‌جا نداریم و باید با سعی و خطا دنبال کالاهامون بگردیم. نمی‌دونیم کجاها قیمت‌های منصفانه‌تری دارند و متأسفانه اکثر مغازه‌ها انصاف رو رعایت نمی‌کنند و مرجع خاصی هم برای مراجعه نیست. قدری گشتند؛ هر مغازه‌ای برای هر جنس با مدل و مارک یکسان، قیمتی می‌گفت. گاهی توفیر قیمتِ دو مغازۀ همسایه اونقده زیاد بود که اونا رو شگفت‌زده می‌کرد و باورشون نمی‌شد. بعضی مغازه‌دارها می‌گفتند؛ ما پایین‌ترین قیمت‌های بازارو داریم اما با جستجوی بیشتر معلوم می‌شد که متأسفانه حرف‌شون دروغ بود. هم‌چنان بی‌هدف بازار رو می‌گشتن و بالاخره جایی رو پیدا کردن که قیمتاش علی‌الظاهر منصفانه‌تر بود. حس می‌کردن اگه بیشتر بگردن حتماً قیمت‌های پایین‌تر از اینو هم پیدا می‌کنن. اما کلی وقت‌شون تلف شده بود و حسابی خسته و کوفته شده بودن و به‌خوبی می‌دونستن که نمی‌تونن کل شهر رو زیر پا بگذارن. کبری‌خانم گفت کاشکی کسی جای ما کل مغازه‌های شهرو می‌گشت، کاشکی مرجع خاصی برای اطلاعات بازار بود و قیمت‌های کف بازار و نشانی مغازه‌های منصف رو به ما می‌داد تا ما مستقیماً اون‌جا می‌رفتیم و این حس بد رو هم نمیداشتیم که پول بی‌زبونی که به‌سختی به‌دست می‌آریم رو به‌راحتی و مفت‌مفت از دست بدیم.

بالاخره خریداشون رو انجام دادن و با پایین‌ترین قیمت‌های دردسترس خرید کردن. وسایل رو به خونه آوردن. خانم همسایه‌شون بهشون خسته نباشید می‌گفت. بعد خلاصۀ قصۀ قیمت‌ها رو براش تعریف کردن. همسایه که به دقت حرفاشون رو گوش می‌داد گفت ای بابا یه مغازه تو همین خیابون خودمون باز شده که همینارو ارزون‌تر می‌ده!!!

کسری پسر کبری‌خانم گفت من هم واسۀ اجارۀ یه سالن برای جشن عروسی، علاف خیابونا و جاده‌های حومۀ شهر شدم. کلی بنزین سوزوندم و محیط‌زیست رو اساساً آلوده کردم، خودم هم اعصابم خراب شد، بااین‌حال هنوز جای مناسبی رو رزرو نکرده‌ام. اگه تلفن سالن‌های شهرو یه‌جا می‌داشتم با تلفن سریعاً جای مناسبی رو پیدا می‌کردم.

مصطفی شوهرش هم که دنبال امکانات صوتی‌تصویری مثل فیلمبردار و ... برای عروسی گشته بود. گفت گروه صوتی‌تصویری برای جشن همسایۀ سمت راست خونه‌مون عالی بود. رفتم سراغشون اما متأسفانه رزرو بودن. حالا نمی‌دونم از کی بپرسم که آیا گروه خوبی سراغ دارن یا نه؟ آخه نمی‌خوام مثه مراسم همسایۀ سمت چپی‌مون گروهی بیارم که آبروریزی بشه. ای‌کاش جایی برای ارائۀ اطلاعاتِ خدمات کیفیتی و سلیقه‌ای، رنکینگ قیمت، کیفیت و مشتری‌مداری براساس نظرسنجی مردم وجود داشت تا با هزینه‌ای معقول و کیفیتی مطلوب، شاهد اجرای مراسم خودمان باشیم.

خواهر کبری یعنی صغری‌خانم رو مسئول پیدا کردن جنس کمیابی کرده بودن. مشکل او چیز دیگه‌ای بود. او اصلاً جایی رو برای پیدا کردن کالای خود نمی‌شناخت. با خودش گفت من قبلاً برگۀ اطلاعیۀ فروش این نوع جنس رو توی سطح شهر دیدم؛ به همین خاطر پا شد و توی خیابونای اصلی شهر چرخی زد. اینقده برگه‌های تبلیغاتی روی در و دیوارها بود که چهرۀ شهرو به‌شدّت کثیف کرده بودن اما با این‌حال خبری از موردِ مطلوبِ خودش ندید. ناامیدانه با 118 تماس گرفت اما اپراتورش با حالتی تمسخرآمیز گفت اینجا ما عمدتاً شماره‌های ثابت منازل رو داریم. در حالی که به‌شدّت خسته شده بود؛ با خودش گفت کاشکی جایی وجود داشت که همۀ این مطالب تبلیغاتی رو یه‌جا و مدوّن گردآوری می‌کردن و با یه تلفن، راحت می‌تونستی اطلاعاتشو بگیری.

کبری‌خانم یه‌دفعه یاد چیزی افتاد، با ذوق و شوق گفت پیدا کردم و تصمیم مناسب و بزرگی برای همه گرفت:

بانک جامع اطلاعات بازار ؛ باارزش‌ترین کالاهای امروزۀ بازار را به شما عرضه می‌کند: 1-زمان و  2-اطلاعات

از خرید، لذّت ببرید!

تماس با ما

                                 7500 360 0901

Telefon                                06142543735

                            CIBIM1394@yahoo.com

درباره ما

"بانک جامع اطلاعات بازار ایران"

یک مغازه، فروشگاه، بنگاه و یا مرکز خدماتی نیست!

بلکه یک اطلاعرسان عمومی بازار شهرستان شماست.

رویکرد اصلی "بانک جامع" عمدتاً تبلیغات و اطلاعرسانی است.